Kategoriler

Safranbolu da Ne Yapılır

Safranbolu’yu doyasıya gezmek istiyorsanız kaldığınız otelin resepsiyon görevlileri veya ev pansiyonların sahiplerisize bu konuda yardımcı olacaklardır.

Çarşı ve Bağlar, tarihi Safranbolu’nun görmeye değer iki ayrı bölgesi. Geziye Çarşı’dan başlamalı. Önce Çarşı’nın kurulu olduğu vadiyi tepeden gören Hıdırlık Tepesi’ne çıkmalı. Bir park alanı olarak düzenlenmiş Hıdırlık Tepesi’nde kentin panaromik manzarası görülebiliyor. Aşağıda Cinci Hanı ve Hamamı, karşıda Kale, saat kulesi, tabakhane, eski evler, konaklar, hanrlar ve hamamlar bir bütün olarak önünüze seriliyor. Benzer bir manzarayı, Kale’den ve Hasan Dede Kayası ile Şahbalı sırtlarından da seyredebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

 

safranbolu-hidirlik-manzara

 

Şimdi Çarşı’ya inebilirsiniz. Cinci Hanı ve Kaymakamlar Evi mutlaka ziyaret edilmesi gereken iki önemli eserdir. Kaymakamlar Evi, bir müze ev olarak düzenlenmiştir ve tarihi Safranbolu evlerinin tipik özelliklerini en iyi şekilde yansıtmaktadır.

 

Gezmenizde yarar olan yerler arasında Manifaturacılar sokak, Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen evlerin bulunduğu Arastaarkası ve Hükümet Sokaklar, Bakırcılar çarşısı, Demirciler Çarşısı, ve en önemlisi Yemeniciler Arastası (halk arasında Arasta diye anılıyor) bulunuyor. Arasta’da mola verip hem küçük hediyelikler alabilir, hem de bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

 

Civardaki Yörük Köyü, Eflani ve Ovacık'ı ziyaret etmeye değer.

 

İncekaya su kemeri ve Bulak Mencilis Mağarasını mutlaka görmelisiniz.

Resim
Akçasu Mahallesi Kaçak Sokak No: 10 Eski Çarşı Karabük / Safranbolu
0370 712 19 70
rezervasyon@akcasukonukevi.com
www.akcasukonukevi.com ©
X